Naujienos

 

Kiekvienai 6-IVg klasei mokytojai paruošė integruotas geografijos, lietuvių kalbos ir istorijos užduotis, kurias atlikti mokiniai turėjo lankydamiesi edukacinėse programose Biržuose ir Dubingiuose.

Radvilų pėdsakų Alantoje mokiniai ieškojo tikrindami istorinius faktus elektroniniuose šaltiniuose, skaitydami P.Tarasenko knygą „Užburti lobiai“ ir keliaudami po Alantą ir jos apylinkes. Mokiniai sužinojo, kad už dabartinės Alantos technologijos ir verslo mokyklos teritorijos prie Virintos vingio yra Alantos sendvario vieta su jau vos įžiūrimais buvusio dvaro pamatais. Pasak legendos, šioje vietoje vaidenasi, o suradus slaptą įėjimą į buvusį dvarą, galima rasti ten paslėptus lobius. Sendvarį XVI a. nusipirko Kristupas Radvila ir jame Radvilos nakvodavo keliaudami iš Biržų į Dubingius.

Birželio mėnesį netradicinio ugdymo diena buvo skirta edukacinėms programoms ir dar geresniam Radvilų giminės pažinimui Dubingiuose. Mokiniai išgirdo, atrado ir sužinojo daugybę faktų ne tik apie pačius Radvilas, bet ir apie Dubingių apylinkes, ilgiausią Lietuvoje Asvejos ežerą. Mokiniai ieškojo atsakymų, kodėl topografiniame Dubingių piliavietės žemėlapyje, ten kur surasti bažnyčios pamatai ir šiuo metu yra perlaidoti Radvilų šeimos palaikai, yra pavaizduotas vandens telkinys, atlikta daugybė matematinių skaičiavimo užduočių (pvz., kiek laiko kelionė karietomis trukdavo iš Biržų į Dubingius, kokia tikimybė Dubingiuose pamatyti žalčių šeimynėlę ir pan.). Buvo išgirsta Asvejos ežero atsiradimo legenda, susipažinta su Dubingių krašto ypatumais. Apžiūrint piliavietės griuvėsius, mokiniai sužinojo, Dubingių pilies istoriją, Radvilų giminės herbo gavimo istoriją, kad Radvilos buvo labai išsilavinę asmenybės, plačių pažiūrų, demokratiški, geri strategai, su jais tardavosi net tuometinės LDK valdovai, kad XIX a. Radvilos iš vieno dvaro į kitą važiuodavo karietomis lando. Išgirdo romantiškąją Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto meilės istoriją, aplankė jos liudininką – Meilės ąžuolą. Taip pat sužinojo, kas buvo rasta atkasus pilies griuvėsius, kaip buvo gaminamos plytos, iš kurių buvo pastatyta Dubingių pilis.

Lankantis Biržuose, mokiniai galėjo apžiūrėti didingiausią, moderniausią ir turtingiausią to meto bastioninę tvirtovę – Biržų pilį bei jos apylinkes. Mokiniai sužinojo tvirtovės pastatymo istoriją, Širvėnos ežero atsiradimo istoriją, išgirdo apie įvairius Radvilų laikų ginklus: montyrą, patrankas, lafetą. Mokiniai ieškojo Asvejos ir Širvėnos ežero skirtumų ir išsiaiškino, kad per abu šiuos ežerus yra pastatyti mediniai tiltai, kad šie ežerai yra savotiški rekordininkai: Asvejos ežeras yra ilgiausias ežeras Lietuvoje, o per Širvėnos ežerą yra pastatytas ilgiausias pėsčiųjų tiltas. Lankydamiesi Biržuose ir klausydamiesi gidų pasakojimo, mokiniai dar kartą galėjo įsitikinti Radvilų giminės didingumu ir įtakingumu tuometinės valdžios sprendimams.

Projekto apibendrinimas ir pabaiga vyko spalio 23 d. gimnazijoje. Kiekviena klasė pristatė savo atliktas užduotis, keltas hipotezes ir padarytas išvadas. Trečiokai ir ketvirtokai gimnazistai papasakojo apie Radvilų asmenybių ir Dubingių apylinkių vaizdavimą literatūriniuose kūriniuose (Radvano „Radviliadoje“ ir J.Vaičiūnaitės „Kanone Barborai Radvilaitei“) ir palygino su realiai matyta ir išgirsta informacija edukacinių išvykų metu.

Mokiniai pasidžiaugė, kad tokios išvykos ir projektai duoda daug gyvenimiško patyrimo ir jų metu netradiciškai galima sužinoti įdomių faktų, legendų, palyginti su tuo, kas rašoma istorijos, geografijos vadovėliuose.

Projekto vadovė

Jurgita Kniaziukienė

Visos teisės saugomos © Alantos Gimnazija 2013